We are a womenswear label that designs and makes modern and minimalistic garments with innovative details.

We use a unique combination of fashion and product design to create innovative and multi-functional clothes with a sense of humor and a strong focus on updating known attributes of clothing. Our collections are cohesive and simple at first glance, but a closer look reveals the playful twists. We believe that continuous little improvements can make a positive difference in life.

We are not sisters, but a team of two good friends, soulmates and business partners with a passion for fashion: two designers, Lucia Jarošová and Tamara Tóthová Markovičová. We do this because we love clothes and always wish to improve them with our own take on how they should look, feel and work on you.

Internationally focused, We Are Not Sisters works with some of the most enthusiastic and experienced talent all over Europe, with our base in Slovakia and Austria. We are dedicated to ethical practices throughout our production processes. All our clothes are made by skilled seamstresses in Slovakia using only high quality materials produced in Europe.

Značka We Are Not Sisters vytvára minimalistické oblečenie pre ženy s dôrazom na inovatívne detaily. Unikátnou kombináciou módneho a produktového designu vzniká multifunkčné oblečenie so zmyslom pre humor.

Nie sme sestry, ale kamarátky a obchodné partnerky, produktové dizajnérky s nadšením pre módu: Lucia Jarošová a Tamara Tóthová Markovičová. Máme radi oblečenie a baví nás osviežovať ustálené formy odevov podľa našej predstavy o tom, ako by oblečenie malo vyzerať, fungovať a aký pocit by z neho mala jeho nositeľka mať.

We Are Not Sisters je značka orientovaná na medzinárodný trh so základňou na Slovensku a v Rakúsku. Spolupracujeme s tímom talentovaných ľudí z celej Európy. Záleži nám na enviromentálne a spoločensky zodpovednom prístupe, a preto je všetko naše oblečenie vyrábané na Slovensku z vysoko-kvalitných materiálov, ktoré nakupujeme priamo od európskych výrobcov.

Lucia Jarošová — Tamara Tóthová Markovičová